2013 - NOSTALGIE

by Taras Bullba

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

credits

released March 9, 2013

music and lyrics: BACHI

recorded DIY in Ledce in the summer of 2012. mixed during the autumn and the winter.

guitars, vocals...BACHI
bass..................SMETY
drums................PALMA


produced by: TARAS BULLBA
postproduced by: SMETY

thanks: Mišus, Kubajz a Marcela.

tags

license

all rights reserved
Track Name: Dotkni se /Just For The Moment/
DOTKNI SE MÝ RUKY, CO PODÁVÁM TI NAPOŘÁD, ANEBO ALESPOŇ NA TU CHVÍLI, CO TĚ BUDU POTŘEBOVAT K NAPLNĚNÍ. DOTKNI SE VÍC. BUDEME SPOLU JAKO KAMARÁDI, CO SI VŽDYCKY VYHOVÍ. TAK NEBOJ, JÁ TU JSEM PŘECI OD TOHO, ABYS SE MOHL CÍTIT ALESPOŇ NA CHVÍLI TROCHU LÍP. VÍM, ŽE TO VÍŠ. JINAK BYS TAM ANI NEDOŠEL. NO, TAK SE URAŽ, ANEBO ZASMĚJ, ALE HLAVNĚ UKAŽ MI TO, CO V TOBĚ NENI. BUDE TI HŮŘ. AŽ BUDEŠ O TOM DOMA PŘEMEJŠLET, MOŽNÁ SI NA MĚ JEŠTĚ VZPOMENEŠ - JAKEJ TO BEJVAL KDYSI VELIKÁN.

Touch my hand, that I´m holding out forever. Or just for the moment that will be necessary to fill you. Touch it harder, we´re gonna be together just like the friends, who are always loayal to themselves. Don´t be affraid. I´m here to make you feel less lonely and feeling better.
I know that you know it. Otherwise you wouldn´t go there. So, you can take offence or just smile. But at first, show me that, what is not in you. It gonna be worse. Later, when you´re gonna think about it. Maybe, you´ll be trying to remember who was that swell.
Track Name: Utrpenec na útěchu /Nowhere/
MÁM, TO SE VÍ , JEDNO PŘÁNÍ TAKOVÝ, ABY VŠECHNY VÁLKY SVĚTA JEDNOU PROVŽDY SKONČILY A MY SE ZABEJVALI TÍM, ČÍM SKUTEČNĚ JSME, NAMÍSTO VĚČNEJCH SPORŮ O TO, KDO JE NEJVĚTŠÍ IDIOT. JAK TO TAK POZORUJU, ŘIKÁM SI - V TOMHLE NEJSEŠ ÚPLNĚ SÁM. ŘEŠIL JSEM, CO SI Z TOHO VZÍT A ZAČÍT KOLEM POSÍLAT. PROTOŽE SVĚT NÁS POTŘEBUJE TAKOVÝ, JAKÝ NEJSME, BUDEME DĚLAT JENOM TO, CO SAMI NECHCEME. VIDÍŠ KOLEM ZEĎ. 3,2,1 TEĎ. VEM BERANIDLO A ZAMRAČ SE NAPOSLED. BUDEŠ DOBŘE ŽÍT, BUDEŠ SE DOBŘE MÍT. MYSLI NA TO, JAK MĚ ZASTAVÍŠ. A KDO TO NEVIDÍ, JE ZTRACENÝ, HLEDÁ SVŮJ CÍL A NACHÁZÍ JEN STĚNY. JEDINĚ TEĎ VEDE CESTA VEN Z TVÝHO VĚZENÍ. JEDINĚ TADY JE TA CESTA, KTEROU MUSÍM JÍT.

I have just one wish, you know. It´s about to let all of the wars in the world end. Then everyone can put own interests in questioning own origin instead of considering constantly: who is the biggest idiot? While watching this I´ve found that I´m not the only one who sees it this way. I was thinking of what I will take from this and what I have to give. Because the world needs us to be the ones who we truly aren´t, we´re gonna do only the things that we don´t want to.
Just the wall was built around you. So you have to throw it down. Then you´ll be lucky again. If you´re gonna live good, you´re also gonna have a good life. Think about a thing, you can´t stop it. The one who can´t see has been lost in a search for an aim and everything what he sees are the walls around - to be present is still the only way out of suffering. Here and now.
Track Name: Počítač /Computer/
POČÍTAČ, NEJVĚTŠÍ ZHOUBNÝ NÁDOR NA ZEMI. INTERNET MĚ KRMÍ SUPER INFORMACEMI. KAŽDEJ DEN USEDÁM, PROTO ABYCH ZVELEBIL SVUJ TLUSTEJ MOZEK - DAL MU SEŽRAT ZASE KOUSEK MÝHO ČASU.

Computer is the biggest enemy on Earth. The internet feeds me with super informations . Everyday I´m sitting in front of the machine just to let it wash my brain off and so my lifetime is beening wasted.
Track Name: Na okraji srázu /Perhipery Of The Steep Hill/
NA OKRAJI SRÁZU STOJÍ DŮM VE KTERÉM ŽIJE ČLOVĚK, CO SE JIŽ NESNAŽÍ PŘEKONAT SVŮJ STRACH. TAK SI BEZDŮVODNĚ DĚLÁ JENOM TO, CO MUSÍ. SVÍTÍ NA OKOLNÍ SVĚT, JAK MU JEHO EGO DOVOLÍ. VZHLÍŽEJÍCE K NEBI JIŽ OPOMENUL SPLÍVAT. VŠAK POHLED SMĚREM DOLŮ POUZE ŽIVIL JEHO VZTEK. I K ZAMČENÝ BRÁNĚ SVĚTA LIDÍ NA DNĚ PROPASTI SE ZDRÁHÁ HLEDAT KLÍČE. DĚSÍ JEJ PŘEDSTAVA, ŽE BY MOHL BÝT BLÍŽE TĚM, CO TO MUSÍ NOSIT TROCHU NÍŽE. TAK MOC, ŽE HO TO BOLÍ, KDYŽ JEN POCHOPÍŠ. JAK HLUBOKO LZE KLESNOUT SMĚREM VZHŮRU.

There is a house on the perhipery of the steep hill. Man, living in has just resigned to battle his own fear. So he is doing what he must, without a reason and he shines to the world surrounding only as his ego tells.
While walking on the skyclouds, he forgot floating and just watches down with a feeling of anger. Hesitating to search a key from the locked gate to the people´s world in the abbys.
He ´s scarred to the death with an idea to be nearer to the ones who just have to bear it a bit lower. As it hurts him. How deep can a man fall in a call for perfection.
While remembering the end of the world, he´s leaving
Track Name: Nostalgie /Nostalgia/
Tenhle song a vlastně celá deska je věnovaná všem lidem, kterých se nějak tohle dotýká. Zdravíme všechny starý kamarády a kamarádky z akcí. Nejde jenom o Modrou hospůdku, ale taky o Krčmu u krokodýlího ocasu, Domino, Ďáblův klín...všechny ty kluby a chaty, kde sme prokalili, prohulili a profetovali dospívání, zapejkali školu, utíkali od povinností, ale taky budovali přátelství, který nám něco vzali, ale taky určitě dost dali. Tu dobu už nikdo nevrátí, ani to nejde, je třeba jít dál.

BACHI v zimě MMXII

This song is about passed times and is dedicated to the people who can touch this. Personal associations are concentrated not only around the very influential place as the Modrá hospůdka pub truly was for pilsen punk-rockers.This song is not about good old times. It´s a song about the need to change obsolete habits.
Track Name: Srdce /Only Heart/
NECHCI NIC. JEN MOJE SRDCE VÍ, KUDY VEDE MOJE CESTA.

I don´t want nothing. Heart will let me know.
Track Name: Nevěřím /I Don´t Believe Them/
"Patriotismus je v zásadě přesvědčení, že váš stát je tím nejlepším na světě, protože jste se v něm narodili..."
G.B. Shaw

HYPNÓZA, SUGESCE A PERMANENTNÍ STRES VYVOLÁVAT POTAJÍ, ZATO ROVNOU DO MOZKŮ, KTERÝ UŽ NEMYSLÍ NA TO, CO BY CHTĚLI A NUTÍ SRDCE PŘIŤUKÁVAT DO TĚCH LŽÍ, CO SI SPOLU ŠEPTAJÍ. VÝTEČNĚ PÁNOVÉ A MENŠINOVĚ DÁMY. NE VŠICHNI OSLAVUJOU, ŽE JSTE TADY S NÁMI. OSOBNĚ REZIGNUJU, ODPOR BYL JENOM DALŠÍM UTRPENÍM POD VAŠÍM OBRAZEM. JÁ NEVĚŘÍM V POTŘEBU BEJT OBČANEM JAKÝHOKOLIV STÁTU. JEDINÝ, CO MŮŽOU MI - POLÍBIT MOJÍ HEBKOU PRDEL. VŠECHNY NÁS MAJÍ V HRSTI BANKY A NADNÁRODNÍ KORPORACE SMĚJÍCÍCH SE VRAHŮ. TAK MOŽNÁ JEDINÝ, CO MŮŽU, JE ZKUSIT NEPODPOROVAT JE. NEOLIBERÁLNÍ HOLOCAUST. JÁ NEVĚŘÍM V POTŘEBU BEJT OBČANEM JAKÝHOKOLIV STÁTU A PTÁM SE, JE TU PRO MĚ, LIDI, NA TOM SVĚTĚ JEŠTĚ MÍSTO, KDE BYCH SMĚL BEJT SÁM SEBOU, ANIŽ BY NĚKDO POŘÁD PRUDIL O TOM, CO SMÍM A CO NE. NUTIL MĚ ŽÍT V ROZPORU SE SVÝM SVĚDOMÍM A JEŠTĚ K TOMU VĚŘIT, ŽE JEDINĚ TAK JE TO SPRÁVNĚ.

Hypnosis, suggestions and the stress called up permanently into the brains not thinking of what they have to think about and also hearts are beating in the rythm of the wheels. As the lies are quietly disquised. Bravo monsieurs and also madames. Not all of us are celebrating that you´re here. Nowadays I´ll just resign. The resistance was another way of suffering right before the image of you.
I just feel no need to be a citizen of any fucking state. The only one thing they can do for me is to kiss my ass.
We´re all trapped by the banks and multinational corporations owned by the murderers with a constant plastic smiles. The only one thing I can do for change is trying not to support this neoliberal holocaust.
I just feel no need to be a citizen of any fucking state and I´m asking: Is there some place which I can call home left?
Track Name: Děti šedi /Children Of The Grey/
TAK STRAŠNĚ MOC SE SNAŽILI PŘIJÍT VĚCI NA KLOUB. TOLIKRÁT, PO CESTĚ SI MUSELI NAŠLÁPNOUT VEDLE. A CO NEPŮVODNÍCH SIL VEDOUCÍCH K PRŮSVITNOSTI ZNEPRŮHLEDNILO. VE VRÁSNĚNÍCH SE PROJEVUJÍ LETOKRUHY. ZNAČÍ: "NEJSME TADY PROTOŽE, MÁME K TOMU DŮVOD". ZMATENÝ SE MŮŽEM JEVIT. PRO KOHO A JAK JEŠTĚ SVÍTÍ NAŠE TMY.

And so they have been trying hard too long just to figure it out. How many times they had to step out of path. What about the unoriginal powers that leaded to "clarity" and now became opaque.
In those shrivels are the signs of annual rings telling: We´re not here for the cause, we are with a reason. Maybe we can look confused. For who and how is even shining our darkness.
Track Name: Předpokládej /Treason/
PŘEDPOKLÁDEJ, ŽE V TOM BUDE VŽDYCKY NĚJAKEJ ZÁDRHEL. VĚZ, ŽE PASTI MAJÍ CHYTŘE ROZMÍSTĚNÝ OKOLO. TENTOKRÁT JSI SKOČIL NA LEP - DOSTALI TĚ DO KOLEN. JEŠTĚ ZAPOMNĚLI NA TO, ŽE TĚ NEZABILI. FILTROVANÁ PANIKA. STOVKY MOŽNOSTÍ "JAK SE TEĎ Z TOHO VYVLÍCT". VĚDOMÍ, ŽE VŠECHNY JENOM LŽOU. DESETKRÁT JSI ZOPAKOVAL, ŽE UŽ STAČILO A ŽE UŽ NIKDY NEUDĚLÁŠ STEJNOU CHYBU. CO NA TOM, ŽE DOSTALS RÁNU, KDYŽ TI Z NÍ UŽ TEČE KREV? VÁLÍŠ SE PO ZEMI A MÁŠ STO CHUTÍ VINÍKŮM OPLÁCET. JEŠTĚ TI MUSÍM, KAMARÁDE, PROMINOUT ROVNOVÁHU ZTRACENOU A TOUHU SE ZVEDNOUT. POSÍLÁŠ SE ZA JINOU. HLAVNĚ V KLIDU, AŽ TO OTOČÍŠ, ZASE BUDEŠ MLUVIT PŘÍMOU ŘEČÍ. VIDĚLS DÁL, NEŽ BY LÁSCE TVOJÍ STÁLO ZA TO MÍT HLAVU PLNOU KAMENÍ. KDYBY JEN ČLOVĚK NEBYL SPAL A DÁVAL SI VČAS POZOR NA ZRAZENÍ.

Presuppose that there will allways gonna be something unexpected. So many of the traps are adroit dislocated all around. For this time you´ve been outsmarted. You´re down on your knees. Even they forgot to kill you. You´re breathing yet.
Filtrated panic. Hundreds of chances how to get out of this. Voice of consciousness: "They are all wrong". For ten times you have repeated that you are never gonna make the same mistake again.
It´s far better to cry, than to moan and be thinking of revenge.
Still I must forgive you. A ballance that you´ve lost, my friend. And also your passion to get up. You´re sending yourself wrong way. Take it easy, not before you turn your direction, you´re gonna speak out straight. You have just seen more that your love can bear. It´s not good to live with a head full of stones. What if a man didn´t fall asleep and paid attention for a treason.
Track Name: Jeden Člověk /Unseen Desperate Flight/
KOLIKRÁT JSI UTÍKAL JENOM PROTO, ABY SES Z TĚCH VĚCÍ KOLEM NEPOSRAL. PŘEHLUŠOVAL SCHOPNOST VNÍMAT SMĚR A K TOMU JEŠTĚ DO PÍČOVIN HUSTĚ ZAPEJKAL. PAK NEVĚDĚL JSI KUDY DÁL A PŘEMEJŠLES O TOM, ŽE BYS ZE SVEJCH POMATENÍ MĚL SI VYROBIT NÓBL KŘÍŽ, KTEREJ BYS PAK PŘEDE VŠEMA HRDĚ NOSIL. SVOJE ČINY TAJNĚ PROKLÍNAL HLUBOKO NA DNĚ SVOJÍ DUŠE. NAUČIL SES VŠECHNO VNÍMAT SKRZE ČERNOU CLONU A UVNITŘ SEBE ŽIVIT JENOM TU BÍLOU ZÁŘ, KTERÁ POD TLAKEM OKOLÍ SE ROZPLYNULA V NEKONEČNOU ŠEĎ. A TEĎ SI ŘIKÁŠ: "NEVĚŠ HLAVU, ČASY UŽ JSOU TAKOVÝ." PO LETECH VĚCI, KTERÝ SE TI ZDÁLI PROSTĚ HROZNÝ, BUDOU NAKONEC MOŽNÁ JEŠTĚ HORŠÍ. NAKONEC NIC NEZMĚNÍŠ A KDYŽ, TAK SEBE. ZOUFALEJ PŘELET ČERNEJCH VRAN NEPROBOŘÍ VZROSTLOU ZEĎ. BYS DO BAREVNECH ODSTÍNŮ VLOŽIL VŮLI. POKUSIL SE MÍT RÁD SVŮJ SVĚT.

How many times did you runaway just because you´ve been scared to make mistakes, have created reasons why to don´t go with a reason in addition of concentrating your interests in fucked up things? Then you didn´t know what to do and started to think about how to crucify own sins. You have been cursed for the blindness of your mind. Deep down into your soul. You made yourself to percieve everything while standing behind the black curtain. But from the inside you have taken only the white light and that shine, because of the pressure of outside world, changed to everpresent grey. Now you´re telling to yourself: "What comes around, goes around. Nevermind." Few years later, you see that fucked up things are far worse than before. Nothing has changed, but you...
Unseen desperate flight of two black crows will not make throw down the walls. I wish you´d try to see it in colours and start to learn how to love.